DELEGOWANIE PRACOWNIKÓW DO PRACY ZA GRANICĄ – PODATKI, SKŁADKI, PRAWO PRACY – SZKOLENIE ONLINE 24-25 WRZEŚNIA

  • 24 – 25.09.2024| szkolenie online |

  • Czas szkolenia: 9.00 – 15.00 z przerwami

  • Możliwość aktywnego uczestnictwa, zadawania pytań wykładowcy.

  • Wykładowcy: Anna Stokłosa – Radca Prawny, Justyna Zając – Wysocka – radca prawny, doradca podatkowy

  • Cena: 890 zł + 23 % VAT od osoby za dwa dni

    W cenie szkolenia: materiały szkoleniowe w formie elektronicznej, certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Justyna Zając-Wysocka – radca prawny, doradca podatkowy, doktorantka w Zakładzie Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes zarządu w Małopolskim Instytucie Studiów Podatkowych, Wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ekspert Polskiej Izby Turystyki i członek Europejskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i Touroperatorów (ECTAA). Wieloletni współpracownik polskich i międzynarodowych firm doradczych. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Doktorantów i Doktorów Prawa Podatkowego z siedzibą w Krakowie. Członek polskiego Oddziału IFA (International Fiscal Association). Uczestnik licznych konferencji naukowych z zakresu prawa podatkowego. Specjalizuje się w obsłudze podmiotów gospodarczych w zakresie doradztwa prawnopodatkowego oraz obsługi sporów podatkowych. Interesuje się również opodatkowaniem spółek kapitałowych oraz procedurą sądowoadministracyjną. Jest autorką licznych publikacji eksperckich z zakresu prawa podatkowego oraz wykładowcą problematyki VAT. Została uznana za jednego z najlepszych doradców podatkowych w zakresie sporów podatkowych (IX Ranking „Dziennika Gazety Prawnej”).

Anna Stokłosa – radca prawny. Dyrektor ds. doradztwa prawa pracy w Małopolskim Instytucie Studiów Podatkowych. Specjalista prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i ochrony danych osobowych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończyła studia doktoranckie w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych UJ. Posiada bogate doświadczenie praktyczne w kwestiach związanych ze stosowaniem prawa pracy, zarówno na etapie doradztwa, jak też w postępowaniach sądowych. Prowadzi procesy w sprawach z zakresu prawa pracy, reprezentując przede wszystkim przedsiębiorców. Doświadczony szkoleniowiec zagadnień związanych z problematyką zatrudnienia.

Program opracowały Anna Stokłosa oraz Justyna Zając – Wysocka. Zakaz wszelkiego kopiowania, powielania programu bez zgody autora.

PROGRAM SZKOLENIA

DZIEŃ 1

MODUŁ 1

 I. Podróż służbowa czy oddelegowanie?

  • zagraniczna podróż służbowa – diety oraz zwrot kosztów podróży, opodatkowanie i oskładkowanie, czas podróży służbowej a czas pracy w podróży służbowej
  • oddelegowanie – czas trwania
  • delegowanie – istota
  1. delegowanie do UE
  2. delegowanie poza obszar UE (obowiązki pracodawcy)

II. Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług: czasowa zmiana warunków zatrudnienia

  • definicja pracownika delegowanego: umowa o pracę a umowa zlecenia
  • forma czasowej zmiany warunków zatrudnienia: porozumienie zmieniające/ wypowiedzenie zmieniające, informacja o warunkach zatrudnienia, pozostała dokumentacja kadrowa pracownika delegowanego
  • wprowadzenie limitu okresu delegowania od 30.07.2020 r. (delegowanie do 8 dni, do 12 miesięcy, do 18 miesięcy)

III. Wynagrodzenie pracownika delegowanego (ustalenie wysokości)

1) równe wynagrodzenie za taką samą pracę – dyrektywa z 28.06.2018 r.: sposób ustalenia równego wynagrodzenia, składniki wchodzące w wynagrodzenie

2) czy diety mogą być elementem płacy minimalnej za granicą – praktyka, orzecznictwo

3) stawka i rozliczenie godzin nadliczbowych wypracowanych w okresie delegowania wynagrodzenia za nadgodziny

4) wynagrodzenie pracownika wykonującego pracę w ciągu miesiąca w dwóch i więcej krajach

5) wynagrodzenie za pracę w dni wolne,

6) dodatki do wynagrodzenia

7) solidarna odpowiedzialność polskiego i zagranicznego przedsiębiorcy za wypłatę niektórych wynagrodzeń

IV. Pozostałe obowiązki pracodawcy oddelegowującego pracownika do pracy w  kraju należącym do UE

1) maksymalne okresy pracy i minimalne okresy wypoczynku (bilans nominałów wymiarów czasu pracy, czyli problem ustalenia wymaganej liczby dni wolnych od pracy w okresie oddelegowania)

2) minimalny wymiar płatnych urlopów rocznych

3) zdrowie, bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy

4) środki ochronne stosowane w odniesieniu do warunków zatrudnienia kobiet ciężarnych lub kobiet tuż po urodzeniu dziecka, dzieci i młodzieży

5) równość traktowania mężczyzn i kobiet

6) zakaz dyskryminacji

V. Delegowanie pracownika – dokumentacja. Praktyczne warsztaty.

1) formularz A-1

2) S-1

3) DA1

4) wniosek o przedłużenie pierwotnego okresu oddelegowania

5) wniosek o zwolnienie ze składek

6) aneks delegacyjny

VI. Świadczenia pozapłacowe pracownika oddelegowanego

1) zakwaterowanie – czy koszty związane z wyjazdem i pobytem pracownika za granicą są zwolnione od składkowania- orzeczenie SN z 10 grudnia 2015 r. nakazujące oskładkować kwatery pracownicze

2) transport

3) wyżywienie

4) opieka medyczna

5) dodatek za rozłąkę

6) zwrot kosztów przeniesienia służbowego

7) używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

8) używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

VII. Specyfika delegowania do poszczególnych krajów na wybranych przykładach

VIII. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej

1) zasady koordynacji

2) ubezpieczenie pracownika oddelegowanego w systemie kraju pochodzenia

3) ubezpieczenie pracownika transportu międzynarodowego

4) ubezpieczenie pracownika pracującego jednocześnie na terenie kilku państw członkowskich

5) ubezpieczenie społeczne pracownika w UE w orzecznictwie ETS

6) ubezpieczenie społeczne pracownika w UE w orzecznictwie SN i TK w 2016 r. – jak zgodnie z prawem liczyć składki pracowników delegowanych – od realnego przychodu zatrudnionych czy od przeciętnej płacy?

7) konsekwencje wyroku TK z 28 października 2015 r. (SK 9/14)

IX. Podstawa wymiaru składek ZUS oddelegowanego pracownika i zleceniobiorcy

  • przychód pracownika (w tym świadczenia pozapłacowe: przejazdy, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie)
  • „ulga składkowa”
  • mechanizm obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy w wynagrodzeniu pracownika delegowanego
  • podstawa wymiaru w przypadku wykonywania pracy w więcej jak jednym państwie w trakcie trwania miesiąca

X. Ustawa z 20 maja 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług

  • obowiązki pracodawcy delegującego
  • dokumentacja pracownicza pracodawcy delegującego
  • warunki zatrudnienia pracowników delegowanych
  • odpowiedzialność solidarna podmiotu powierzającego wykonanie prac
  • warunki zwolnienia się od odpowiedzialności

XI. Ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług – kontrola PIP – obligatoryjne i rekomendowane dokumenty, które należy przygotowywać i gromadzić jako załączniki na potrzeby kontroli PIP w zakresie delegowania pracowników.

XII. Delegowanie do UE cudzoziemca niebędącego obywatelem państwa członkowskiego.

MODUŁ II

Zmiany od 01.01.2023 r. w obowiązkach informacyjnych w związku z wdrożeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105).

DZIEŃ 2

1. Podatkowe skutki oddelegowania dla pracownika

  • Zastosowanie przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
  • Miejsce zamieszkania
  • Zasady dotyczące opodatkowania pracowników najemnych – czyli nie tylko 183 dni
  • Zasady dotyczące opodatkowania innych kategorii dochodów otrzymywanych przez osoby delegowane (Wolny zawód, Opodatkowanie dochodów członków organów stanowiących spółek, Opodatkowanie dochodów artystów i sportowców, Pracownicy państwowi, Dochody otrzymywane w związku z nauczaniem i prowadzeniem badań naukowych, Dochody marynarzy, Działalność gospodarcza)
  • Metody unikania podwójnego opodatkowania (Metoda wyłączenia z progresją, Metoda odliczenia proporcjonalnego – ulga abolicyjna)
  • Ulgi i odliczenia dla uzyskujących dochody zagraniczne, abolicja podatkowa
  • Koszty uzyskania przychodów

2. Podatkowe skutki oddelegowania dla pracodawcy

  • Zasady dotyczące pobierania zaliczek na podatek
  • Obowiązki płatników, sporządzanie informacji PIT – 11
  • Przeliczanie dochodów zagranicznych i podatku zapłaconego za granicą na złote
  • Zaliczanie wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów
  • Opodatkowanie oddelegowania podatkiem VAT
Wypełnij formularz online
Regulamin uczestnictwa w szkoleniach, kliknij tutaj aby przeczytać.
Pobierz formularz pdf
Formularz rejestracji
  • Data szkolenia:

    24 – 25.09.2024| szkolenie online |

Dane zgłaszającego do faktury
Zwolnienie z podatku VAT pobierz wzór oświadczenia
Wysyłka faktury
Osoby zgłoszone na szkolenie
Osoba kontaktowa
Warunki uczestnictwa w szkoleniu CWPP (Centrum Wiedzy Prawno-Podatkowej)
  • CWPP Al. Jerozolimskie 123a 02-017 Warszawa
  • +48 22 357 27 79, 601 365 819
  • szkolenia@cwpp.pl
AkceptujęNie akceptuję